Класна година
в 2(6)А класі
на тему:
«ПРИ ПОЖЕЖІ ДЗВОНИТИ 101!
ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОКОРИСТУВАННЯ ГАЗОМ.»
Вчитель німецької мови
Класний керівник
Майстренко І.І.
Спецiалiст вищої категорii
Мета:
* нагадати і конкретизувати буті знання про правила пожежної безпеки;
* вияснити причини виникнення пожеж;
* ознайомити з правилами поведінки при виникненні пожежі в сусідніх квартирах, на сходах багатоповерхового будинку, як допомогти людям, на яких загорівся одяг;
* виховувати культурних людей, грамотних, знаючих абетку пожежної безпеки;
* ознайомити учнів з правилами безпечної експлуатації побутових газових при ладів; розповісти про вплив газу на організм людини;
* повторити правила поведінки прі виявленні запаху газу;
* розвивати інтерес до теми, навички у вивченні правил пожежної безпеки та правил безпечного користування газом.
Обладнання: Виставка малюнків, плакат «При пожежі дзвонити 101!», вислови про вогонь.
Хід уроку.
Учитель:
Епіграф уроку: «Біда з вогнем, але і без вогню — біда».
17 грудня 1993 року Верховною Радою України було прийнято і введено в дію Закон України «Про пожежну безпеку», у якому зазначено, що гарантування пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Включаємо музику. Пожежа — слово, що викликає тривогу, настороження, біль. Пожежа... (Звучить музика Вівальді "Зима").
— Які асоціації викликає у вас слово «пожежа»? — (Бесіда)
— Вдумайтесь. Музика Вівальді підкаже. (Звучить музика).
Висновок робить вчитель.
(Біль. Сльози дітей. Страх. Горе. Смерть. Полум'я. Жар. Вогонь. Дим. Паніка. Крик...)
Як каже народна мудрість; «Краще раз побачити, ніж сто раз почути"
З давніх давен вогонь служив людині. Вогонь людині друг. Він зігріє в холод, нагодує в голод, він збагатить металом, Але, якщо він потрапив у невмілі руки, то може стати грізним ворогом.
Перед вами виставка ваших робіт (малюнків) «Вогонь — ворог, вогонь — друг», де висвітлюється це питання, підкреслюється.
Наслідком неправильного та необережного поводження з вогнем є пожежа.
Пожежа — це неорганізоване, неконтрольоване горіння, що знищує матеріальні цінності.
Запам'ятайте це правило!
Під час пожежі небезпеку для життя людей становлять вогонь і дим.
Вогонь спричиняє опіки тіла, а від диму можна учадіти.
Пожежа — це явище, яке нікого не може залишити байдужим. Не допустити, щоб вогонь з доброго помічника перетворився у небезпечного ворога — обов'язок усіх і кожного з нас.
Та на жаль, кожного дня на центральних пунктах зв'язку пожежної оборони лунають дзвінки. І поспішають червоні автомобілі до місць пригоди, щоб зберегти від вогню майно громадян, народне багатство, а нерідко — і життя.
Приблизно кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає від пустощів дітей, від їхнього невмілого, необережного поводження з вогнем. Кожен п’ятий, що загинув під час пожежі – неповнолітній. На протязі 2007 року в області сталося 619 пожеж. З них 41 випадок - з вини дитячих пустощів. За цією статистикою – трагедії багатьох людей, збитки державі у мільйони гривень. Але не виміряти гіркоту втрат, коли у вогні гинуть діти.
Ось доволі типова ситуація: батьки ідуть з дому, залишаючи на деякий час дітей самих. Хтось із малюків заходить на кухню, увагу його привертає коробочка з яскравою етикеткою. Наслідуючи батька чи матір, дитина дістає сірника , чиркає ним... Спалахує вогник. Горить, добираючись до пальців. І раптом починає пекти. Зляканий малюк кидає палаючого сірника на підлогу, на стіл... А температура полум’я сірника достатньо, щоб загорілось більшість речей, виготовлених з дерева, текстилю, синтетики і пластмас.
Учитель: Діти, а які правила пожежної безпеки ви знаєте?
Учень: - якщо пожежа виникла у приміщенні, не слід лякатися і ховатися;
- при виникненні у домашніх умовах, коли вогонь ще не набрав сили, слід швидко залити його водою, накрити щільним покривалом з натуральної тканини, засипати піском;
- коли в приміщенні з’явилось багато диму, то слід пробиратись до виходу повзучи;
- якщо в приміщенні є маленькі діти, треба негайно вивести їх на вулицю;
- не гаючи часу, повідомити про пожежу комусь із дорослих;
- якщо поблизу немає дорослих, то дитина сама повинна викликати пожежну команду за телефоном „01”, повідомити місце пожежі, назвати своє ім’я, вулицю, номер будинку, квартири, іншого об’єкту;
Учитель: Пожежа – це особлива битва, тактика якої – наступ на вогненну стихію. При пожежі не можна чекати і бути повільним. Адже підрахунок часу іде на секунди.
У ці страшні хвилини на допомогу приходять пожежники. Ці люди в блискучих касках по-справжньому безстрашні. Їхні рухи швидкі, стрімкі і точні. Ще б пак, адже мова йде про рятування життя людей та народного достатку. Кому доводилось бачити роботу пожежників в умовах бурхливої стихії, той міг переконатися, що ліквідація пожежі – це важка і небезпечна праця. Декілька разів за чергування лунає в пожежній частині тривога. У будь-яку пору дня і ночі пожежники готові вступити в боротьбу з вогнем.
Професія пожежника поєднує в собі і високий гуманізм, і справжній героїзм. До цього їх зобов’язує високий професійний обов’язок.
Учитель: У нашій країні, як правило, широко використовуються природний і зріджений гази Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі абс котли. Газом користується майже 80% населення, в тому числі й діти шкільного віку.
Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім'ї, починаючи з шкіль ного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом знати, до яких наслідків призводить порушення цих правил.
А які основні вимоги безпечної експлуатації побутових газових приладів ви знаєте?
Учень: Газифікацію житлових будинків здійснюють працівники спеціалізованих організацій відповідно до проектів газифікації, які ґрунтуються на вимогах існуючих норм і правил.
Отже, категорично забороняється самовільно встановлювати, переставляти, ремонтувати і замінювати газові прилади.
Під час експлуатації газового устаткування не дозволяється підігрівати балони зі зрідженим газом, встановлювати їх поблизу опалювальних приладів, виявляти витікання газу за допомогою запаленого сірника, користуватися несправними газовими приладами чи використовувати їх не за призначенням.
Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників, приміщення загазовується і виникає вибух. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг чи подув вітру не загасили полум'я. Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над плитою із запаленим пальником.
У процесі роботи газових водонагрівачів (колонок), ємнісних водонагрівачів, опалювальних котлів та печей виділяється значна кількість продуктів згоряння, які повинні обов'язково відводитися у відокремлені димові канали.
Особлива небезпека створюється, якщо в димоходах відсутня тяга. Це призводить до неповного згоряння газу й виділення чадного газу (СО).
Отже, перед тим як запалити пальник, необхідно перевірити наявність тяги. Для цього запалений сірник чи смужку паперу підносять до перервника тяги в газовій колонці. Якщо полум'я сірника чи смужки паперу втягується всередину, — це свідчить про наявність тяги; якщо залишається, нерухомим - тяга відсутня; відхиляється від газового приладу в приміщення — тяга зворотна.
При відсутності тяги чи зворотній тязі, а також під час сильних вітрів та атмосферних опадів користуватися газовими апаратами з відводом продуктів згоряння в димоходи категорично забороняється.
Важливою умовою безпеки при користуванні газовими приладами є також контроль за тим, чи повністю згоряє газ. При повному згорянні полум'я має голубувато-фіолетовий колір, при неповному — жовтувато-солом'яний. Неповне згоряння газу призводить до інтенсивного виділення в приміщення чадного газу, якщі згубно діє на організм людини.
Учень: Правила безпечного користування газом
Вплив природного та зрідженого газів і продуктів їх згоряння на організм людини
Природний та зріджений гази на організм людини токсично не діють, бо вони погано розчиняються у крові, але, змішуючись із повітрям, значно зменшують вміст кисню в ньому. Людина, перебуваючи в такому приміщенні, відчуватиме кисневе голодування, а при значних концентраціях газу в повітрі може померти від задухи. Крім того, кисневе голодування може настати під час роботи газових приладів, якщо не надходить необхідна кількість повітря.
При неповному згорянні газів, тобто коли не вистачає кисню, виділяється оксид вуглецю — СО (чадний газ), який не має ні кольору, ні запаху, але характеризується високою токсичністю.
Після кількох вдихів повітря, що містить всього 1% (за об'ємом) СО, людина втрачає свідомість і через 1-2 хвилини наступає смерть.
Дії населення при виявленні запаху газу
При виявленні запаху газу в приміщенні необхідно:
• повідомити про це дорослих членів сім'ї;
• закрити крани перед газовими приладами та на приладах; при газовому (балонному) устаткуванні — вентиль на балоні та крани на плиті;
• відкрити вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;
• не допускати в приміщення відкритого вогню, не вмикати і не вимикати електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскор;
• повідомити про витікання газу в аварійно-диспетчерську службу газового господарства по телефону 04 і залишити приміщення. Якщо запах газу з'явиться на вулиці, у під'їзді, на подвір'ї та інших місцях, необхідно повідомити про це дорослих та аварійно-диспетчерську службу газового господарства по телефону 04 і обов'язково виконати вказівку диспетчера.
Учитель: Висновки
Отже, при правильній експлуатації побутових приладів і дотриманні вимог безпеки під час користування газом можна запобігти аваріям і травмам людей. Завдання всіх — дотримуватись цих правил.
Крім виконання вимог безпеки користування газом, слід також пам'ятати і про економне його використання.
Не допускайте, щоб газові прилади працювали без потреби, не використовуйте газові плити з метою опалення — це небезпечно.
Закривайте посуд кришками під час приготування їжі — це дасть змогу зекономити біля 15% газу. Закривайте щільно дверці увімкненої духовки.
Економно використовуйте гарячу воду. Бережіть тепло в квартирах.
|